TAVUK ÇİFTLİĞİ

Tavuk Çiftliği kurmanın maliyeti tamamen sizin bu iş için ayırdığınız bütçeye bağlıdır. Sitemizde de görebileceğiniz üzere Salma Tavukçuluk yapacaksanız kuracağınız Tavuk Çiftliği seçeceğiniz Kümes çeşidine ve onun malzeme maliyetine bağlıdır. Kümes Çeşitleri de ülkemizde genelde şu üç şekilde tercih edilmektedir.

  1. Prefabrik Kümes
  2. Çadır Kümes
  3. Ahırdan bozma kümes

Tarım Bakanlığının Tavuk Yetiştiriciliği ve Bakımı hakkında son çıkardığı Yönetmeliklere göre; 250 adete kadar tavuklarınız için Çadır Kümes yapmanıza müsade edilmekte, ancak 250 adedin üzerinde Tavuk sayısı olan kümes yapacaksanız eğer, gerek hayvan refahı ve gerekse gıda sağlığı açısından yaratacağı olumsuz durumlar dikkate alınarak mutlaka "Biyo Güvenlik Kuralları"na haiz bir Prefabrik Kümes yapmanız istenmektedir. İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri halen mevcut olan, yani önceden yapılmış içinde 250 adedin üzerinde Tavuk Bakımı yapılan Çadır Kümesleri saha kontrollerinde ziyaret ettiklerinde ve tespit ettiklerinde mutlaka Prefabrik Kümese dönüştürmeleri için uyarmakta, bunun için Kümes sahibine bir süre vermekte ve bu sürenin sonunda dönüşümün gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol ederek sonuca göre yasal işlem yapmaktadırlar. Bu konuda kesilen cezalar da oldukça yüksek meblağlarda olmaktadır. Böyle bir riski almamanızı tavsiye ederiz.

Bu cezalarla karşı karşıya kalmamak için ilk baştan, Tavuk Çiftliğinizde besleyeceğiniz Tavuk sayısına karar vermeli, buna göre kümes seçimi yapmalı ve seçtiğiniz kümesi yaptırabilecek bütçeye de sahip olmalısınız.

Eğer devlet desteği kullanacaksanız hatırlatmak isteriz ki; Tavuk Çiftliği için tüm harcamaları önce siz kendi bütçenizden yapıyorsunuz, sonrasında işi uygulayan kümesi kurdurduğunuz ve tavuklarınızı aldığınız firmadan alacağınız faturaları destek alacağınız ilgili devlet kurumuna götürüp veriyorsunuz, ödemeyi devlet size yapıyor kümesi yapan firmaya değil. Bu nedenle tüm bu masrafları baştan karşılayabilecek bütçeniz yoksa işi yaptırmanız çok zordur.

 

TAVUK ÇİFTLİĞİ MALİYETİ

Tavuk Çiftliği maliyeti birçok değişken faktöre bağlı olarak rakam da değişir. Arazinin etrafının tel örgü ile çevrilmesi, içine kümes yapımı, yumurta deposu ve yem deposu yapımı, gerekiyorsa bakıcının kalacağı yerin yapımı gibi ihtiyaçlar doğrultusunda total maliyet değişir. Üstelik bu yapıları hangi materyal kullanılarak yapılacak, malzeme seçimi de rakamların değişmesinde etkendir.

Fikir vermesi açısından 1000 Tavukluk Tavuk Çiftliği Çadır Kümes ile yapılıyorsa anahtar teslim tam takım yarkalar da dahil olmak üzere Ekim 2019 itibariyle makassız iskelet ile ekonomik yapılırsa (folluklu-folluksuz olmasına göre) 42000-48000 TL arasında, makaslı iskelet ile yapılırsa 48000-54000 TL arasında tutmaktadır. Etrafın çitle çevrilmesi, bakıcı yeri, yem ve yumurta deposu hariçtir. Onlar isteğe göre yapılacağı için fiyatlandırılmamıştır.

 

 

Paylaş