Tavuk çiftliği kurulum süreçleri?

Kurmak istediğiniz tavuk çiftliği tamamen sizin bu iş için ayırdığınız bütçeye bağlıdır.  Sitemizde de görebileceğiniz prefabrik kümesler sizlere tavuk çiftliği seçimi konusunda yardımcı olacaktır.  Ülkemizdeki genç çiftçiler 3 tip tavuk çiftliği  sahibidirler;

  1. Prefabrik Kümes
  2. Çadır Kümes
  3. Ahırdan bozma kümes

Tarım Bakanlığının Tavuk Yetiştiriciliği ve Bakımı hakkında son çıkardığı Yönetmeliklere göre; 250 adete kadar tavuklarınız için Çadır Kümes yapmanıza müsade edilmekte, ancak 250 adedin üzerinde Tavuk sayısı olan kümes yapacaksanız eğer, gerek hayvan refahı ve gerekse gıda sağlığı açısından yaratacağı olumsuz durumlar dikkate alınarak mutlaka "Biyo Güvenlik Kuralları"na haiz bir Prefabrik Kümes yapmanız istenmektedir. İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri halen mevcut olan, yani önceden yapılmış içinde 250 adedin üzerinde Tavuk Bakımı yapılan Çadır Kümesleri saha kontrollerinde ziyaret ettiklerinde ve tesbit ettiklerinde mutlaka Prefabrik Kümese dönüştürmeleri için uyarmakta, bunun için Kümes sahibine bir süre vermekte ve bu sürenin sonunda dönüşümün gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol ederek sonuca göre yasal işlem yapmaktadırlar. Bu konuda kesilen cezalar da oldukça yüksek meblağlarda olmaktadır. Böyle bir riski almamanızı tavsiye ederiz.

Bu cezalarla karşı karşıya kalmamak için ilk baştan, besleyeceğiniz Tavuk sayısına karar vermeli, buna göre kümes seçimi yapmalı ve seçtiğiniz kümesi yaptırabilecek bütçeye de sahip olmalısınız.

Eğer devlet desteği kullanacaksanız hatırlatmak isteriz ki ; Tüm harcamaları önce siz cebinizden yapıyorsunuz, sonrasında işi uygulayan kümesi kurdurduğunuz ve tavuklarınızı aldığınız firmadan alacağınız faturaları destek alacağınız ilgili devlet kurumuna götürüp veriyorsunuz, ödemeyi devlet size yapıyor kümesi yapan firmaya değil. Bu nedenle tüm bu masrafları baştan karşılayabilecek bütçeniz yoksa işi yaptırmanız çok zordur.

 

 

Paylaş